Dobré rady nad zlato.

Autor: Zuzana Valachovičová | 10.11.2012 o 19:39 | (upravené 10.11.2012 o 20:31) Karma článku: 5,61 | Prečítané:  549x

Rada čítam rôzne dobré rady ako si  lacno /rozumej pomocou manžela :)/ a rýchlo vylepšiť svoje bývanie, či záhradu. Za tie roky som našla rôzne - praktické aj uletené, ale už som na to prišla. Postavím si nový ekologický dom za 3 600 EUR! Upozorňujem, že nasledujúce jednoduché rady ako na to, nie sú myslené ako vtip.

www.simondale.net/housewww.simondale.net/house

Pán Simon, hlava rodiny a otec malých detí, ktorý si takýto dom postavil v lese v západnom Walese sám len za pomoci pár priateľov, pri stavbe používal predovšetkým pílku, kladivo a dláto, ostatné náradie len zriedkavo. Na výkopy použil bager. Na kamenné múry bral kamene z výkopu. Konštrukciu postavil z dubových kmeňov, ktoré boli všade v okolitom lese a využívali sa ako palivové drevo. Tu použil motorovú pílu. Dno výkopu prekryl plastovou parotesnou membránou, ktorá je chránená doskami z prepraviek z tvrdeného dreva. Balíky sena použil na zostavenie stien a pospájal ich lieskovými prútmi. Strecha je vytvorená z vrstiev bavlnenej plachty, krokvy, balíkov slamy a silážnej fólie. Na tom všetkom je hlina a tráva, keďže dom je postavený do úbočia svahu. Podlaha je z borovicových paliet z neďalekej stavby, určených na pálenie. Na okná mu miestny predajca daroval orámované dvojsklá, ktoré plánoval vyhodiť /a ktoré ako zázrakom presne sadli do okenných rámov/.

Pán Simon všetkým odporúča, aby využili pri stavbe dary prírody a dom situovali do svahu, na výstuž stien a základov použili kamene a bahno z výkopov, na konštrukciu použili lacné drevo z vyvrátených pováľaných stromov, na podlahu a steny použili ľahké balíky slamy s dobrou izolačnou schopnosťou, na steny použili priedušnú vápennú omietku, na podlahy a debnenia recyklované drevo a keď sa dá, využili aj veci vyhodené na smetiskách /okná, inštalačný materiál, káble a pod./ Na kúrenie je ideálna akumulačná piecka na drevo, solárne panely poslúžia na osvetlenie a elektroniku, vodu treba priviesť z neďalekého prameňa a využiť prirodzený spád. Najhospodárnejšie je suché WC. Dažďovú vodu zachytenú v umelom jazierku možno využiť v záhrade.

Za štyri mesiace pozývam všetkých na kolaudáciu :).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovenskí žiaci sa prepadli ešte hlbšie

Výsledky slovenských školákov v testovaní PISA dlhodobo klesajú.

KOMENTÁRE

Hlúpneme. Kto a kedy to zastaví?

Výprask by si zaslúžili tí, ktorí zodpovedajú za nízku úroveň školstva.


Už ste čítali?