Popletený výťah

Autor: Zuzana Valachovičová | 20.2.2013 o 20:09 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  127x

Venované Natálke, Lucke a všetkým deťom, ktoré majú radi rozprávky.   V jedno slnečné ráno, tak ako každý pondelok, nastúpila malá Tinka z druhého pochodia so svojou maminou do ich staručkého výťahu, aby sa odviezli do škôlky. Tak, ako každý pondelok, stlačila Tinka nulu a výťah sa pohol. No namiesto toho, aby ich odviezol na prízemie, keď otvorili dvere, boli na päťke, teda na piatom poschodí.

- Ty si dnes nejaký popletený. - vzdychla nahlas Tinka a znovu stlačila nulu. A to nemala robiť! Staručkému výťahu sa totiž za celý jeho dlhý výťahový život nikdy nikto neprihovoril. Bol taký dojatý, až sa mu z toho rozkývali všetky laná, rozvŕzgali staré spoje a pánty a zasekli dvere. Výťah zastal na medziposchodí a nevládal sa pohnúť. - Tak, a sme v kýbli. - nahnevane povedala mama, lebo sa ponáhľala do roboty. Výťah sa urazil: - V akom kýbli? - Ste vo výťahu. - protestoval.  - Tak toto mi v robote nikto neuverí! - vykríkla mamina.  - Ani mne v škôlke! - vykríkla aj Tinka. A v tom sa obe rozosmiali. Smiali sa až tak, že im slzy tiekli dolu po tvári a nemohli prestať.

- Ja som vám dvom na smiech? - prišlo výťahu ľúto.  - Nie, nie si. - pohladila Tinka starý výťah po hrdzavej rúčke. - Ale toto nám naozaj nikto neuverí. - vysvetľovala.  - Tak aby ste vedeli, že ešte nie som súci do šrotu, niečo vám ukážem. Chceli ste ísť do škôlky, pôjdeme do škôlky! - ožil výťah, lebo ho ešte nikdy nikto nepohladkal. Tuho zavrel oči, až zhaslo svetlo a mamina s Tinkou vykríkli: - Ešte toto nám chýbalo!  No to už sa rútili výťahovou šachtou dolu do pivnice a odtiaľ tajnými podzemnými chodbami ďalej.

Keď zastali, svetlo zasvietilo, dvere sa bez problémov otvorili a oni vystúpili. To, čo uvideli, bolo prinajmenšom zvláštne. V miestnosti sa hrali na naháňačku, schovávačku, s autami, s bábikami a iné rôzne hry MALÉ VÝTAHY.

- Škôlka pre výťahy. - otvorila od prekvapenia Tinka ústa a zabudla ich zavrieť. Pozrela na mamu, ale aj tá stála bez slova s otvorenou pusou.  - Ale, ale,... - koktala Tinka, - my sme chceli ísť do škôlky pre deti.  - A ja musím ísť do roboty. - tíško šepla mama.  Starý výťah sa usmial a zavrel dvere. Keď ich po chvíli otvoril, stáli na prízemí v bráne ich domu a ocko už netrpezlivo trúbil.

- Kde sa túlate vy dve bludárky? Už meškáme. - hneval sa.  - Tak to by si nám nikdy neuveril. - povedala mamina a tajne žmurkla na Tinku.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovenskí žiaci sa prepadli ešte hlbšie

Výsledky slovenských školákov v testovaní PISA dlhodobo klesajú.

KOMENTÁRE

Hlúpneme. Kto a kedy to zastaví?

Výprask by si zaslúžili tí, ktorí zodpovedajú za nízku úroveň školstva.


Už ste čítali?