Popol a vášeň, môj pohľad laika.

Autor: Zuzana Valachovičová | 9.3.2013 o 22:10 | Karma článku: 3,91 | Prečítané:  1026x

Divadelné predstavenie, ktoré som videla minulý týždeň v Národnom divadle, bolo takmer dokonalé. Klasika plná nádherných myšlienok, efektné scény s minimálnym počtom kulís, skvelé herecké výkony. Celé dvojhodinové predstavenie ,,odrozprával,, pán Huba takmer sám, jeho kolegovia až na pár replík hrali svojim výrazom tváre.

Hra predstavovala spomienky dvoch veteránov, bývalých priateľov na mladosť, lásku, zradu a končila nie dramaticky, ale odpustením. Samotný záver - odpustenie nevery a uprednostnenie priateľstva bolo síce nezvyčajné, ale prirodzené zavŕšenie myšlienok, ktorými sa zaoberal hlavný predstaviteľ p. Huba.

Kruhové otáčavé javisko dávalo dostatočný priestor na vyjadrenie dramatickosti a citov, hlavne pri nástupe hercov na scénu. Miestnosť, v ktorej sa dej odohrával, bola zariadená kozubom, svietnikmi a kreslami, uprostred ktorých visel zo stropu ,,digestor,,, z ktorého sa počas celého predstavenia  pomaly sypal na zem jemný biely piesok. Počas hry na pribúdajúcu kôpku piesku prihadzovali účinkujúci rôzne rekvizity, ako pohár s červeným vínom, denník, šál bývalej lásky. A to bolo asi všetko. Možno si poviete - nuda, no práve v tejto jednoduchosti vynikli myšlienky, vynikli slová, vynikla celá zložitosť človeka na sklonku svojho života, ktorý veľa rokov vnútorne bojoval sám so sebou, aby dokázal pochopiť a odpustiť.

Čo mi trochu kazilo dojem, bolo zbytočné a umelé naťahovanie dialógu. Akoby autor trochu podcenil diváka a snažil sa mu ,,po lopate,, zdôvodniť, prečo. No možno iba naťahoval čas aby hra trvala predpísaný čas. Škoda. Aspoň mne to pripadalo zbytočné.

Nielen hra patrí k divadlu. Trochu iným dojmom pôsobila výstava obrazov rozvešaných po oboch stranách chodieb.  Mala som si ju možnosť pozrieť počas prestávky. Moderné obrazy s názvom ako Vtáci a vtáci /všetko podobná tematika/ zobrazovali nahých ľudí v rôznych situáciách a polohách s vtákmi na hlavách, či len tak rôzne sediacich. Neviem síce, či divadlo je tá správna voľba na tento typ výstavy, no rozhodne ma pobavila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?