Demänovská dolina kedysi a dnes

Autor: Zuzana Valachovičová | 23.7.2013 o 21:09 | Karma článku: 7,20 | Prečítané:  715x

18 rokov. Veľa alebo málo? Za 18 rokov sa dá príroda zveľadiť, udržať v pôvodnom stave alebo aj zničiť. Myslíte že nie? Že načo máme ochranárov? Načo chránenú prírodnú oblasť? Posúďte sami ...

Demänovskú dolinu sme si pamätali ako krásny kúsok Slovenska. V spomienkach sme sa vracali do ticha, do lesov plných hríbov a čučoriedok, na príjemné nenáročné prechádzky po okolí hotela. Ale aj na  trochu náročnejšie túry, z ktorých sme sa vracali unavení, ale spokojní. Jedným slovom, bolo tam fajn. A tak sme sa  rozhodli tento rok vrátiť. Vybrali sme si vhodný hotel, zbalili vhodné topánky, natankovali plnú nádrž a vyrazili.

Keď sme sa po príchode ubytovali, boli sme spokojní. Izba čistá, parkovisko strážené, okolie hotela upravené, strava chutná, personál ochotný. No a potom sme sa vybrali na prvú vychádzku po okolí. A nestačili sme sa čudovať. Bol štvrtok a výstavba nových viacerých objektov bola v plnom prúde. Stavbári ,,makali,, naplno, stavebné stroje tiež. A nebolo ich málo. Ani rozostavaných hotelov a chát. Konečne sme sa dostali po zaprášenej a štrkom posypanej ceste k lesu. Tu nás čakal ďalší ,,zádrhel,,. Okolie ciest nepokosené, tráva s množstvom komárov a žihľava po pás, trvalo nejakú chvíľu, kým sme našli lesnú cestičku. Počiatočná nervozita zmizla, les upokojoval, zabudli sme na okolité stavenisko, na starosti.

Na druhý deň sme sa vybrali k Vrbickému plesu a odtiaľ sme plánovali ísť na Repiské a k Demänovskej jaskyni Slobody. Mohla to byť pekná prechádzka. Mohla, keby ... polovica plesa bola zarastená trávou a po priezračne modrej vode, v ktorej boli vidieť plávať pstruhy pred spomínanými -nástimi rokmi nebolo ani chýru, ani slychu. Len kačky sa spokojne naháňali po hladine. Ďalej sa to už stereotypne opakovalo. Kúsok peknej prírody, kúsok výrubov stromov, sem - tam zabudnutý pohodený nejaký pozostatok zo stavby. Dokonca sa nám podarilo stretnúť v lese aj to veľké auto, čo odváža spílené päťmetrové kmene. Kúsok nás vytlačilo z cesty, ale zasa na druhej strane srnku, či medveďa stretnete hocikde, no také auto ... :)) Pekná vyhliadka bola naozaj pekná /nová drevená/ a výhľad na končiare hôr z diaľky bol impozantný.

Na záver len toľko.

1/ To, čo bolo spoplatnené, napr. jaskyňa, lanovka, a pod. o to bolo dobre postarané.

2/ Pekných hotelov a dobrých reštaurácií bolo dostatok, len aby za pár rokov nezostali prázdne, keď nebude kde chodiť.

3/ Chcela som to všetko fotografovať, ale rozmyslela som si to. Dovolenka nemá byť deprimujúca.

4/ Aj keď nebolo všetko zlé, štyri dni stačili až - až.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovenskí žiaci sa prepadli ešte hlbšie

Výsledky slovenských školákov v testovaní PISA dlhodobo klesajú.

KOMENTÁRE

Hlúpneme. Kto a kedy to zastaví?

Výprask by si zaslúžili tí, ktorí zodpovedajú za nízku úroveň školstva.


Už ste čítali?