Vietnamská predavačka na trhu

Autor: Zuzana Valachovičová | 2.4.2014 o 22:08 | Karma článku: 8,43 | Prečítané:  1522x

Tento blog nepíšem preto, aby som sa sťažovala, aj keď dôvod na nespokojnosť určite mám.  Je to skôr blog plný rozčarovania z medziľudských vzťahov. Takýto prístup k zákazníkovi dotyčnú predavačku nijako neospravedlňuje, aj keď verím, že ju k tomu  dotlačilo zúfalstvo, z čoho žiť. Kým sa takíto ľudia nenaučia, že pri nákupoch nepotrebujeme pochlebovanie ani umelou poníženosťou zakrývať snahu dobehnúť zákazníka, nemajú tu čo robiť. Stačí obyčajná slušnosť a profesionalita. Ale to by nemohol byť predavačom „každý".

 

O čo tu vlastne išlo? Moja mama, 82 - ročná dôchodkyňa, sa vybrala jedného pekného dňa na trhovisko. Dôvod bol prostý, vyjsť  trochu von medzi ľudí a urobiť si radosť kúpou nejakej maličkosti. Tieto drobné nákupy ju ešte nezaťažujú, takže patria medzi jej už dosť obmedzené radosti života. Ako sa prechádzala pomedzi stánky, pristavila sa pri jednom s tričkami. Takými obyčajnými, ale pre starších ľudí - dôchodcov, je každé euro dobré, ťažký život ich naučil sporiť hlavne na sebe. Vietnamskej predavačke sa asi zdalo, že už dosť dlho preberá, tak ju chcela trochu dotlačiť k nákupu. Na to, že z ich strany je komunikácia veľmi prostá a všetko je „dobré" sme si už ako tak zvykli. Ale to, čo z nej vypadlo po zistení, že mama si tovar ,,len" prezerá, stálo za to: TAK ČO ĆUMÍŚ, KEĎ NEKUPUJEŠ! Podotýkam, že tovar jej ani nechytala, ani ju neobťažovala nejakými otázkami.

P. s. Aby som nebola zaujatá len voči cudzincom, podotýkam, že aj mnohí slovenskí predavači si dovoľujú voči starým ľuďom, akoby  dokazovali sami sebe, že oni sú tí silní a zdraví. Možno, keď si to budeme všímať viacerí, pomôžeme rodičom, starým rodičom žiť trochu slušnejšie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovenskí žiaci sa prepadli ešte hlbšie

Výsledky slovenských školákov v testovaní PISA dlhodobo klesajú.

KOMENTÁRE

Hlúpneme. Kto a kedy to zastaví?

Výprask by si zaslúžili tí, ktorí zodpovedajú za nízku úroveň školstva.


Už ste čítali?