Pozor - firma!

Autor: Zuzana Valachovičová | 4.2.2013 o 20:08 | Karma článku: 8,83 | Prečítané:  1107x

Chcela by som opísať, podľa možnosti bez emócií, situáciu, ktorú som prežila vo firme O pred niekoľkými rokmi. Pripomenul mi ju článok z minulého týždňa,  ktorý zverejnila redaktorka na podnet zamestnancov, aby im svojím článkom pomohla, aby pomery v danej firme nezostali ,,pod pokrievkou,,, aby majiteľovi nenaleteli ďalší ľudia a aby sa tí, čo už naleteli podvodníkovi, pokúsili spojiť a mohli sa lepšie brániť.

Dostala som možnosť pracovať v slovenskej firme na pozícii, ktorá sa mi páčila. Od začiatku to tam ,,vrelo,,, montážnici aj zamestnanci výroby si šuškali, že im majiteľ poriadne a načas neplatí /len nejaké príležitostné zálohy/. Ja som sa osobne s takouto situáciou do tej doby nestretla a nakoľko už v tej dobe bol problém zohnať prácu, povedala som si, že uvidím. Odísť môžem hocikedy. Mne zatiaľ platil.

Asi po pol roku som sa dozvedela fámu, že majiteľ neplatí odvody do sociálnej ani zdravotnej poisťovne. Ihneď som sa išla informovať do soc. poisťovne, či je to pravda /samozrejme za seba/. Pracovníčka pri okienku mi túto skutočnosť potvrdila a uistila ma, že našťastie pre mňa, ako zamestnanca /pokiaľ ma do sociálky prihlásil/ sa situácia nijako nedotkne - je to len medzi majiteľom firmy a sociálkou. Akurát sa trochu začudovala, že dlh je už dosť vysoký a majiteľ nezaplatil ani jednu časť podľa splátkového kalendára /presnejšie asi rok nezaplatil za žiadneho asi zo štyridsiatich zamestnancov/.

Situácia na pracovisku sa začala výrazne zhoršovať. Robotníci, keď nedostali výplatu, neprišli do roboty /PN a pod./, tým pádom sa firma veľakrát omeškala so zákazkami. Nakoľko v tej dobe majiteľ už poriadne neplatil ani dodávateľom, začali sa omeškávať dodávky materiálu, výroba nestíhala, zákaziek ubúdalo. Pár krát sa stalo, že po 2 - 3 upozorneniach, že nie je zaplatený nájom, nájomca vypol elektrinu a zase sa pár hodín /do zaplatenia/ nevyrábalo. V dielni a šatniach sa šetrilo na kúrení, stroje boli staré - každú chvíľu pokazené, autá ,,made in rozsyp sa,,. Niektoré väčšie zákazky boli robené za neznámu protislužbu. Mnohí zamestnanci odchádzali /ani niet divu/. Noví sa ani nestíhali poriadne zapracovať a už boli preč. Vznikali tým ďalšie straty hlavne vo výrobe /logicky nový zamestnanec robí pomalšie/. Asi po roku sa firma presťahovala do lacnejšieho podnájmu a majiteľ mi oznámil, že mi nemôže platiť načas a nevie, dokedy táto situácia bude trvať.

A tak keď som opäť raz nedostala načas výplatu a situácia bola napätá do krajnosti, odišla som. Majiteľ v tom vedel chodiť, veď právnici sa u neho často striedali, a tak znovu vyhral. Ja som prišla o jednu výplatu, o dovolenku a slušnú výpoveď. Asi pol roka som sa snažila pozbierať a zabudnúť. Podarilo sa.

Teraz, znova po nejakej dobe, som sa dozvedela /vďaka hore spomenutému článku/, že vo firme O sa pracuje ďalej tým istým spôsobom, dlh v soc. poisťovni sa vyšplhal na vyše 430 tisíc eur, vo VZP na vyše 125 tisíc eur, v Dôvere na vyše 20 tisíc eur, inšpektorátu práce zatiaľ dlží 500 eur. Niektorým zamestnancom dlhuje až šesť výplat. Zákazníkom začal dodávať výrobky z lacnejšieho materiálu, ako si zaplatili. Zdá sa, že niektorí zákazníci idú na neho podávať hromadnú žalobu a keď ho už ani toto nezastaví, tak neviem ...

Záver nechávam na posúdení každého z vás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?