Popol a vášeň, môj pohľad laika.

Autor: Zuzana Valachovičová | 9.3.2013 o 22:10 | Karma článku: 3,91 | Prečítané:  1093x

Divadelné predstavenie, ktoré som videla minulý týždeň v Národnom divadle, bolo takmer dokonalé. Klasika plná nádherných myšlienok, efektné scény s minimálnym počtom kulís, skvelé herecké výkony. Celé dvojhodinové predstavenie ,,odrozprával,, pán Huba takmer sám, jeho kolegovia až na pár replík hrali svojim výrazom tváre.

Hra predstavovala spomienky dvoch veteránov, bývalých priateľov na mladosť, lásku, zradu a končila nie dramaticky, ale odpustením. Samotný záver - odpustenie nevery a uprednostnenie priateľstva bolo síce nezvyčajné, ale prirodzené zavŕšenie myšlienok, ktorými sa zaoberal hlavný predstaviteľ p. Huba.

Kruhové otáčavé javisko dávalo dostatočný priestor na vyjadrenie dramatickosti a citov, hlavne pri nástupe hercov na scénu. Miestnosť, v ktorej sa dej odohrával, bola zariadená kozubom, svietnikmi a kreslami, uprostred ktorých visel zo stropu ,,digestor,,, z ktorého sa počas celého predstavenia  pomaly sypal na zem jemný biely piesok. Počas hry na pribúdajúcu kôpku piesku prihadzovali účinkujúci rôzne rekvizity, ako pohár s červeným vínom, denník, šál bývalej lásky. A to bolo asi všetko. Možno si poviete - nuda, no práve v tejto jednoduchosti vynikli myšlienky, vynikli slová, vynikla celá zložitosť človeka na sklonku svojho života, ktorý veľa rokov vnútorne bojoval sám so sebou, aby dokázal pochopiť a odpustiť.

Čo mi trochu kazilo dojem, bolo zbytočné a umelé naťahovanie dialógu. Akoby autor trochu podcenil diváka a snažil sa mu ,,po lopate,, zdôvodniť, prečo. No možno iba naťahoval čas aby hra trvala predpísaný čas. Škoda. Aspoň mne to pripadalo zbytočné.

Nielen hra patrí k divadlu. Trochu iným dojmom pôsobila výstava obrazov rozvešaných po oboch stranách chodieb.  Mala som si ju možnosť pozrieť počas prestávky. Moderné obrazy s názvom ako Vtáci a vtáci /všetko podobná tematika/ zobrazovali nahých ľudí v rôznych situáciách a polohách s vtákmi na hlavách, či len tak rôzne sediacich. Neviem síce, či divadlo je tá správna voľba na tento typ výstavy, no rozhodne ma pobavila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?