Otrepaná ale stále potrebná téma - podomový predaj

Autor: Zuzana Valachovičová | 14.10.2013 o 15:20 | Karma článku: 7,16 | Prečítané:  1692x

Niekedy v lete, pár rokov dozadu, zazvonil u nás predajca vysávačov. /v tej dobe ich ešte nebolo tak veľa/ Bol odborník - primerane ,,vlezlý,, primerane milý, primerane presvedčivý a hlavne vytrvalo neodbytný. Nakoniec ma ,,dostal,, napriek tvrdeniu, že vysávač nepotrebujem, to skôr nový koberec. Presvedčil ma, nech si nechám aspoň povysávať izbu a tak sa presvedčím o kvalite daného výrobku. Keď vysávač nekúpim, môžem ho odporučiť  známym. Tak znela naša pouličná ústna dohoda. On vedel svoje /že najťažšia časť práce, dostať sa dnu, je za ním/ - ja svoje /že vysávač nekúpim, ide len o reklamu/. Človek /ja/ je niekedy tvor nenapraviteľne naivný.

 

Bol piatok, teplo, v izbách celotýždenný prach, no chlapík - predajca sa činil. Pot z neho tiekol a ja som už dávno pochopila, že ,,to,, nebude len tak. Keď dokončil vysávanie a vysvetľovanie technických a praktických  výhod svojho výrobku, čakal reakciu. Čakala som aj ja, že sa konečne vyjadrí k cene, ale on žiadal najprv moje vyjadrenie. Nezvyknem od úžasu upadať do mdlôb a tak som mu vysávač len tak normálne pochválila, že síce kvalitný, ale čo ďalej? Keď sa po ďalšej polhodinke rozprávania chvál  konečne vyjadril, pochopila som. Pokračovalo to klasickým dohadovaním a ,,handrkovaním,,. Ja - radšej nový koberec a nábytok do izby k tomu, on - možnosť splátok, ja - poradím sa, uvidím, on - tušiac, že sa ho chcem zbaviť - možnosť splátok, ja - nemám záujem, on - výhodný obchod, oplatí sa, možnosť splátok, ...

Konečne chlapík - predajca pochopil, že nepredá, nasrdene vysypal ,,moju,, kôpku prachu na sedačku a začal baliť. Nakoniec si síce odniesol všetko, aj prach a ja som bola zase o kúsok múdrejšia.

Keď sa ma potom pýtali známi, prečo som ho pustila dnu, nevedela som. Teraz už viem, využil moju chvíľkovú slabosť. Preto toľko slov, či prázdnych pokusov zo strany týchto obchodníkov, nechytia nás na háčik 10x, ale jedenásty možno. Niečo z ich trikov musí zabrať, hlavne keď pripustíme my, budúci zákazníci, debatu. A niekedy stačí len chvíľkové zaváhanie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nicholsonová: Dúfala som, že Matovič ako premiér odloží vzťahovačnosť

Rozhovory ZKH s europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?