Starí ľudia a my

Autor: Zuzana Valachovičová | 13.6.2015 o 15:13 | Karma článku: 8,02 | Prečítané:  1112x

Nedávno som čítala zaujímavý blog od Moniky Nagyovej o starých ľuďoch v starobincoch. Ako vlastne umierajú na nedostatok lásky. Bytostne sa ma to dotklo, pretože aj moji rodičia, už vyše 80 – roční začínajú riešiť, čo ďalej

v prípade, keď sa nebudú môcť /okrem drobnej pomoci/ sami o seba postarať. A majú s toho strach. Strach z ,,cudzích,, ľudí, ktorí ich vlastne vôbec nepoznali ako mladých, vitálnych a teda nemôžu ani pochopiť ich nálady, pocity, zvyky.  A nič im nedlhujú. Majú iba zle platenú, štátom aj ľuďmi zaznávanú prácu. Žiadnu pochvalu, odmenu, žiadny výsledok ani zlepšenie, žiadny pracovný postup. A preto  tak aj podľa mňa pracujú. Ako v továrni, ako stroje, ako s neživými vecami. Profesionálne si museli vytvoriť odstup, ale je to pre nich to dobré? Veď pracujú s ľuďmi. Netvrdím, aby sa s každým ráno zvítali objatím a bozkom, ale v takejto práci len profesionalita nestačí. Je to ťažká práca, fyzicky aj psychicky, tak prečo je lepšie ohodnotený opravár áut alebo informatik? Sú to naše, ľudské hodnoty a priority, na aké miesto v rebríčku hodnôt sme túto prácu umiestnili. A asi to aj raz budeme ľutovať. A čím skôr začneme naše deti odmala učiť, že ľudský život je ten najdôležitejší, tým máme väčšiu nádej, my aj ony, na kvalitnejšiu starobu.

P.s. Veľa krát sa mi stalo, že keď sme u rodičov riešili nejaký problém, otec sa s nami hádal, že tak to nie je. A veľa krát až po hodine či dvoch sme zistili, že má pravdu. Len to nevedel poriadne vysvetliť. Hm, staroba je ťažká.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?