Vanda Rozenbergová - Muž z jamy a deti z lásky

Autor: Zuzana Valachovičová | 10.9.2020 o 19:12 | Karma článku: 2,47 | Prečítané:  465x

Nie každý dospelý dokáže prežiť život v jame. Aj keď tá jama, vytvorená na mieru telom muža, sa nachádza v kuchyni na gauči a ten muž, prezývaný tankista, je otec troch detí. Síce čiastočný invalid, ale poriadny leňoch,

Nie každý dospelý dokáže prežiť život v jame. Aj keď tá jama, vytvorená na mieru telom muža, sa nachádza v kuchyni na gauči a ten muž, prezývaný tankista, je otec troch detí. Síce čiastočný invalid, ale poriadny leňoch, schovávajúci sa pred zodpovednosťou za nekonečnú počítačovú bojovú hru. Kniha opisujúca život obyčajnej rodiny, kde všetko leží na pleciach matky, ktorá náhle zomrie, pohľad do duší troch jej členov, ich túžby po lepšom živote a hľadanie novej cesty, je napriek obyčajnosti napísaná pútavo a s nadhľadom. Zároveň dokáže zaujať a udržať pozornosť originálnym jazykovým prejavom,  aj keď ja osobne by som niektoré pasáže trochu skrátila.

Tak ako v živote, nič nie je jednoznačné a jasné, každý má na rodinné udalosti svoj pohľad – iný a predsa pravdivý. Nakoľko dej je o bežnom živote, určité napätie a pozornosť čitateľa udržujú trochu porozhadzované myšlienky.

Otec, ktorý chce mať svoj pokoj, dospelý syn pociťujúci na svoj vek až neprimeranú zodpovednosť  za rodinu, dcéra snažiaca sa nájsť svoje miesto v novom živote, najmladší benjaminko – nadaný a jediný schopný sa ako – tak prispôsobiť danej situácii, babka, ktorá by chcela pomôcť, ale pomoc potrebuje už skôr ona sama.

Napriek jednoduchosti čítanie nie úplne ľahké a oddychové, núti sa zamýšľať nad povahami postáv a aj nad životom samým. Už samotný názov oživuje a odľahčuje dej, no určite táto kniha nie je len tak na pobavenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Za toto nemôžu "turisti"

Kollár ťaží zo zbabelosti svojich kolegov.

Autorská strana Michala Havrana

Púchovská kultúra zmizla. Zostalo len zastavané, betónové mesto (píše Michal Havran)

Malebnou cestou Alojza Medňanského s Barborou Zuštínovou.


Už ste čítali?